Od pewnego czasu zastanawiasz się nad zakończeniem swojego małżeństwa, ale nie wiesz, jakie argumenty dotyczące rozpadu związku możesz przedstawić w sądzie? Obawiasz się, że w przypadku Twojego małżeństwa sąd nie podejmie decyzji o rozwodzie? Sprawdź, w jakich sytuacjach sąd może odmówić rozwodu.
W jakich sytuacjach sąd może nie dać rozwodu?
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, sąd nie zawsze musi przychylić się do wniosku rozwodowego. W niektórych przypadkach może odmówić zakończenia małżeństwa. Mówimy wtedy o negatywnych przesłankach do rozwodu. Jakie to okoliczności?
Brak trwałego i zupełnego pożycia pomiędzy małżonkami
Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, małżonkowie mogą żądać zakończenia małżeństwa przez sąd, jeśli wystąpił między nimi trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. O rozkładzie pożycia możemy mówić, jeśli między małżonkami wygasły więzi duchowe, fizyczne i gospodarcze.
Jeśli jednak małżonków nadal łączą więzi, na przykład duchowe lub gospodarcze, a odbudowa związku jest możliwa, sąd może nie podjąć decyzji o rozwodzie. Właśnie dlatego tak ważne jest przedstawienie w sądzie odpowiedniej argumentacji – tak, aby sąd nie miał wątpliwości, że orzeczenie rozwodu będzie w danym przypadku najlepszym rozwiązaniem. W jej przygotowaniu może pomóc Ci adwokat rozwodowy z Poznania.
Dobro wspólnych małoletnich dzieci jest dla sądu najważniejsze
Kiedy rozwód godziłby w dobro dzieci, sąd może nie podjąć decyzji o jego udzieleniu. W trakcie postępowania rozwodowego sąd może zdecydować się na skorzystanie z opinii biegłego, który – na podstawie wieku dzieci, ich stanu zdrowia i stosunków z rodzicami – określa, czy rozwód może w negatywny sposób wpłynąć na ich psychikę. Jeśli na przykład w rodzinie występuje przemoc, jeden z rodziców ma problem z nałogiem lub po prostu rodzice stale się kłócą, na ogół rozstanie jest dla dzieci korzystniejsze niż dalsze trwanie w trudnej sytuacji.
Żądanie rozwodu przez małżonka wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa
Choć nie każdy ma tego świadomość, w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie znaczenie ma to, który z małżonków wnioskuje o rozwód. Nie jest dopuszczalne, aby rozwodu żądał ten małżonek, który ponosi całkowitą winę za rozpad związku małżeńskiego. Jeśli osoba ta złoży pozew rozwodowy, a w toku postępowania okaże się, że jest ona winna rozpadu małżeństwa, sąd nie udzieli rozwodu.
Rozwiązaniem w takim przypadku może być jedynie rozwód za porozumieniem stron lub złożenie pozwu przez stronę, która nie ponosi winy za rozpad związku. Rozwód będzie mógł być orzeczony również wtedy, gdy małżonek niewinny wyrazi zgodę na zakończenie małżeństwa, a także w sytuacji, gdy odmowa małżonka niewinnego będzie sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
Sprzeczność rozwodu z zasadami współżycia społecznego
Negatywną przesłanką do rozwodu może być również sytuacja, w której rozwód byłby niezgodny z zasadami współżycia społecznego. Mowa tutaj na przykład o sytuacji, kiedy jeden z małżonków jest poważnie chory, a drugi składa pozew rozwodowy, ponieważ nie chce sprawować opieki nad partnerem. Odmowa rozwodu może wystąpić również w przypadku, gdy jeden z małżonków wymaga pomocy materialnej i duchowej drugiej osoby, a rozwód stanowiłby dla niego rażącą krzywdę.
Adwokat rozwodowy w Poznaniu pomoże Ci w przygotowaniu odpowiedniej argumentacji
Choć negatywne przesłanki do rozwodu występują stosunkowo rzadko, w przypadku każdego postępowania duże znaczenie ma przygotowanie odpowiedniego uzasadnienia pozwu rozwodowego. Należy tutaj dążyć do sytuacji, kiedy sąd – od razu po zapoznaniu się z treścią pozwu – nie ma wątpliwości co do tego, że orzeczenie rozwodu będzie w danym przypadku najlepszym rozwiązaniem.
Aby zrealizowanie takiego celu było możliwe, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Doświadczony adwokat rozwodowy z Poznania, po zapoznaniu się ze sprawą, może nie tylko przygotować całą argumentację, ale też zapewnić wsparcie na każdym etapie rozwodu. To z kolei zwiększy szanse nie tylko na uzyskanie rozwodu, ale też na sprawny przebieg postępowania.
Wsparcie merytoryczne podczas tworzenia niniejszego artykułu zapewniła adwokat Słupińska-Strysik.
Artykuł sponsorowany