Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak okazać wsparcie dla rodzin osób uzależnionych od alkoholu?

16 stycznia, 2025 uzależnienie


Ze skutkami nałogu alkoholowego zawsze mierzy się nie tylko sama osoba uzależniona, ale także jej najbliżsi. Towarzyszy im ciężar powtarzających się konfliktów, lęku i stresu czy poczucia bezsilności. Jakiej pomocy potrzebują i dlaczego dobrą formą może być tzw. interwencja kryzysowa dla rodzin osób uzależnionych od alkoholu? Tego dowiesz się z poniższego tekstu.

Z czym mogą mierzyć się rodziny osób uzależnionych od alkoholu?

Uzależnienie od alkoholu jednej osoby wpływa na całe jej otoczenie. Największy ciężar emocjonalny spoczywa w takiej sytuacji oczywiście na rodzinie. Jej życie często zaczyna podporządkowywać się wahaniom nastroju, nieprzewidywalnym reakcjom na codzienne sytuacje. To rodzi konflikty, napięcia, a co za tym idzie – lęk, stres i niepewność wobec tego, co przyniesie następny dzień. 

Doświadczenie uzależnienia potrafi podminować całą dotychczasową strukturę rodzinną. Może zburzyć poczucie bezpieczeństwa i wzajemnego zaufania, może też sprawić, że członkowie rodziny w celu „ratowania” sytuacji zaczną przyjmować na siebie dysfunkcyjne role i obowiązki w stosunku do uzależnionego, przez co sami staną się „współuzależnieni”.

Trzeba też pamiętać, że skutki uzależnienia osoby bliskiej można odczuwać przez lata, nawet po podjęciu przez taką osobę skutecznej terapii. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które wychowały się z przynajmniej jednym rodzicem-alkoholikiem (tzw. syndrom DDA).

Czego potrzebują rodziny osób uzależnionych?

Dlatego właśnie rodziny uzależnionych mogą tak bardzo potrzebować wsparcia kogoś z zewnątrz, kto zrozumie ich sytuację i pomoże spojrzeć na nią z innej perspektywy. Ważne jest to, aby członkowie rodziny:

  • wiedzieli, na czym polega uzależnienie i z jakich czynników może wynikać;

  • mieli siłę, by zaakceptować, że uzależnienie jest faktycznym problemem i wymaga konkretnych działań, a nie podtrzymywania pozorów normalnego funkcjonowania;

  • zrozumieli, że osoba uzależniona wciąż potrzebuje miłości i ciepła, a jednocześnie potrafili wyznaczać i utrzymywać zdrowe granice oraz oczekiwania wobec uzależnionego;

  • wiedzieli, jak mogą radzić sobie z własnymi emocjami: stresem, lękiem, bezsilnością;

  • mieli świadomość, gdzie mogą szukać profesjonalnej pomocy dla uzależnionego;

  • byli gotowi na ewentualną konfrontację z uzależnionym

Dużym wsparciem w tych obszarach może być interwencja kryzysowa dla rodzin osób uzależnionych od alkoholu. Jest to forma konsultacji z terapeutą uzależnień, która przede wszystkim ma przygotować rodzinę do szczerej, bezpośredniej rozmowy (konfrontacji) z uzależnionym. Jednak w trakcie takiej interwencji terapeuta może też dać przestrzeń do podzielenia się emocjami względem całej sytuacji czy wyjaśnić wątpliwości dotyczące tego, jakie mechanizmy mogą kierować osobą uzależnioną. 

Interwencja kryzysowa dla rodzin osób uzależnionych od alkoholu w poradni Konteksty

Jeśli szukasz wsparcia, które nie tylko pomoże rodzinie w radzeniu sobie z trudnymi emocjami, ale także w zaplanowaniu konkretnych działań – warto zajrzeć na stronę poradni Konteksty: https://konteksty.net/interwencja-kryzysowa-dla-czlonkow-rodziny-osoby-z-problemem-uzaleznienia/. Dowiesz się więcej, na czym polega interwencja kryzysowa dla rodzin osób uzależnionych od alkoholu i w jaki sposób może pomóc Twoim bliskim.

Artykuł sponsorowany

Redakcja prostir.pl

Zespół naukowców i badaczy, którzy w wolnym czasie dzielą się wiedzą! Sprawdź nasze artykuły i poznaj nowe możliwości!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

uzależnienie
Konwój pieniędzy
karta produktu - jak ją przygotować

Jesteś zainteresowany reklamą?