prostir.pl

Blog tematyczny o kulturze, nauce, rozrywce, hobby i stylu życia.

Kultura

Kiedy jest świętego Krzysztofa i komu patronuje?

Kiedy jest świętego Krzysztofa i komu patronuje?

Święty Krzysztof jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych świętych w naszej kulturze. Dłonie wielu ludzi zdobi medalik z jego wizerunkiem – symbolem ochrony w podróży. Tymczasem nie wszyscy wiemy, kiedy dokładnie w kalendarzu obchodzimy jego święto oraz komu szczególnie patronuje. Pora zmienić to i przyjrzeć się bliżej postaci św. Krzysztofa.

Jak wygląda Święty Mikołaj?

Czym charakteryzuje się święty Krzysztof

Święty Krzysztof, jest jednym z najpopularniejszych świętych w chrześcijaństwie. Jego imię, pochodzące z języka greckiego, oznacza „ten, który niesie Chrystusa”. To właśnie sformułowanie najlepiej określa sens legendy związanej ze św. Krzysztofem, która zna chyba każdy z nas.

Według tradycji, Krzysztof był mężczyzną o olbrzymiej, nadludzkiej posturze i ogromnej sile. Pewnego dnia, pragnąc służyć najpotężniejszemu panu na ziemi, postanowił pomagać ludziom przechodzić przez rwącą rzekę. Któregoś dnia na brzegu stanął mały chłopiec, który prosił go o pomoc w przekroczeniu rzeki. Krzysztof podjął się tego zadania, jednak z każdym krokiem chłopiec stawał się coraz cięższy. Dopiero po dotarciu na drugi brzeg zrozumiał, kogo niosł na swoich plecach – był to Jezus Chrystus.

Niestrudzenie niesie na swoich plecach maleńkiego Jezusa, symbolizującego Chrystusa – króla i zbawiciela świata.

Odpowiedni dzień na obchodzenie święta

Święto św. Krzysztofa obchodzimy 25 lipca. Tego dnia, szczególnie w miejscach związanych z podróżami i transportem, odbywają się msze i specjalne ceremonie poświęcone temu świętemu. Podczas tych uroczystości, dla wszystkich podróżnych udzielane są błogosławieństwa, które mają chronić ich podczas dalszej drogi.

Jednak warto zaznaczyć, że święto św. Krzysztofa jest obchodzone w różnych terminach w zależności od kraju i tradycji. Przykładowo, w niektórych kościołach prawosławnych, święto Krzysztofa obchodzone jest 9 maja. Niezależnie jednak od daty, wszędzie obchodzone jest z podobnym szacunkiem i uwielbieniem.

Podopieczni świętego Krzysztofa

Święty Krzysztof jest patronem podróżnych, marynarzy, lotników, kierowców, ale również pasterzy, żeglarzy i flisaków. Jego opieka obejmuje także wszystkie osoby, które podejmują wyprawy, dużo podróżują, czy zawodowo są związane z drogą.

Przywiązanie do św. Krzysztofa nie jest bezpodstawne. Jest on symbolem bezpiecznej podróży, pomocy w przekraczaniu przeszkód, jak również, dzięki tradycyjnej ikonografii, przypomnieniem o konieczności niesienia dobra innym. Wielu ludzi nosi z sobą medaliki ze św. Krzysztofem, widząc w nim swojego osobistego opiekuna.

W kontekście duchowym, postać św. Krzysztofa przypomina o ludziom relacje człowieka z Bogiem. Każda z naszych podróży, niezależnie czy to podróż życiowa, czy też konkretna wyprawa, powinna być podejmowana z Bogiem. Tak jak Krzysztof, który dzięki pomocy innym spotkał na swojej drodze Jezusa, tak i my spotykając innych, możemy spotkać Boga.

Jest więc pewne, że święty Krzysztof to wyjątkowy opiekun, który dba o nas podczas wszelkiego rodzaju podróży, dając nam poczucie bezpieczeństwa i ochrony.

Udostępnij

O autorze

Zespół naukowców i badaczy, którzy w wolnym czasie dzielą się wiedzą! Sprawdź nasze artykuły i poznaj nowe możliwości!